>

Strona Główna > Blog > Jakie krzesło wybrać do domowego biura?

Jakie krzesło wybrać do domowego biura?

Jakie krzesło wybrać do domowego biura?

Jakie krzesło wybrać do domowego biura, zadbaj o swój kręgosłup!

Możliwość wykonywania pracy w domu jest komfortem, na który coraz więcej osób może sobie pozwolić. To między innymi prowadzenie własnej działalności gospodarczej, działalność internetowa, zadania biurowe związane z programowaniem czy księgowością i wiele, wiele innych. W biurze o właściwe zagospodarowanie miejsca pracy, a przede wszystkim dobór właściwego krzesła, odpowiada pracodawca. Podpowiadamy jakie krzesło wybrać do pracy zdalnej, by nie narażać kręgosłupa na uszkodzenie.

Rodzaje krzeseł biurowych do domowego biura

Dobór odpowiedniego krzesła sprawdzi się nie tylko w przypadku wykonywania pracy, ale także przesiadywania przed komputerem związanego z naszymi prywatnymi działaniami. Powinni zadbać o niego zwłaszcza fani wielogodzinnych turniejów związanych z e-sportem. Ból kręgosłupa spowodowany źle dobranym krzesłem odczujemy już po kilku godzinach siedzenia, a za kilka lat możemy spodziewać się przeróżnych chorób, które ból spotęgują.

Wybór krzesła do pracy siedzącej jest utrudniony ze względu na wiele rodzajów krzeseł biurowych dostępnych w sklepach. To przede wszystkim:

• krzesła kubełkowe – charakteryzują się wyjątkowo niskim oparciem sięgającym najczęściej nieco ponad lędźwie i krótkim siedzeniem,
• siedziska aktywne – coraz popularniejsze w nowoczesnych biurach. To najczęściej duże piłki do siedzenia, a więc przedmioty, które mają wymusić na nas jakikolwiek ruch,
krzesła ergonomiczne – ukierunkowane na wymuszenie prawidłowej postawy. Mają wiele trybów regulacji, nakładki wspierające odcinek lędźwiowo-krzyżowy i kręgosłup szyjny, nazywane są „krzesłami zdrowotnymi”,
fotele biurowe – choć nazwa wskazuje na ich dostosowanie do pracy, zwykle z ergonomią nie mają wiele wspólnego. Kojarzą się z biurem prezesa; przeważnie są wyjątkowo duże i pokryte skórą,
• fotele gamingowe – popularne wśród graczy, stawiają przede wszystkim na nowatorski wygląd. Bywają ergonomiczne, ale należy zwrócić na to szczególną uwagę.

Na które krzesło zdecydować się do pracy?

Niezależnie od tego, czy wybieramy krzesło do pracy, wielogodzinnego oglądania seriali, czy grania, odpowiedź będzie taka sama: fotel ergonomiczny. Odpowiednio ustawiony, będzie miał zbawienny wpływ dla kręgosłupa i przyniesie mu upragnioną ulgę. Fotel, który rzeczywiście będzie spełniał tę funkcję, musi mieć możliwość regulacji wysokości oparcia i dbać o jego prawidłowy profil. Ważna będzie także regulacja podłokietników, podparcia dla lędźwi i karku. Krzesło nie może być odpowiednie dla wszystkich – należy wyregulować je w sposób idealny dla naszej sylwetki.

Jak odpowiednio wyregulować fotel ergonomiczny?

Na początku usiądźmy na fotelu i postawmy stopy na podłodze na płasko, obok siebie. Dostosujmy wysokość krzesła tak, by nogi zginały się pod kątem 90 stopni. Podparcie lędźwi powinno znajdować się dokładnie na ich wysokości, tak samo podparcie karku (zagłówek). Podłokietniki muszą układać nasze ręce zgięte również pod kątem prostym.

Pamiętajmy o tym, że właściwie dobrane krzesło nie tylko musi nadawać nam stale wrażenie podpierania kręgosłupa, ale jednocześnie nie może powodować ucisku. Jeżeli więc czujemy, że którakolwiek z części ciała ma mocno napięte mięśnie, delikatnie zmieniajmy regulację; tak, by czuć się komfortowo, ale wciąż wpisywać w powyższe zasady.